Need ilulaugud on nii erilised, et mõnd peab lausa kollektsionääridelt nõutama
Suurte õiepallidega uhkeldavad ilulaugud jäävad aias juba kaugelt silma. Kuid laukude seas on ka väiksemate õisikutega ja madalama kasvuga kaunitare. Neid suurematesse gruppidesse istutades võib saavutada väga silmapaistva tulemuse.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Purpurpunane lauk
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Väiksemate õitega laukudest on kaunis purpurpunane lauk (Allium atropurpureum). Juuni lõpus, juuli alguses avanevad kuni 80 cm pikkuste varte tipus tihedad lamedad kuni 8 cm läbimõõduga tumepunased õisikud. Purpurpunase laugu arvukad pisikesed tütarsibulad peidavad end põnevalt emasibula “kõhu” all.
Taevassinine lauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Kauni nimega taevassinine lauk (Allium caeruleum) näitab oma ilu juulis, kui kuni meetriste peenikeste varte tipus puhkevad 6–8 cm läbimõõduga tihedad helesinised õiepallid. Tema peened haljasrohelised lehed ilmuvad mullast juba sügisel ning õitsemisajaks kuivavad. Taevassinine lauk tahab päiksepaistelist kasvukohta ja vett hästi läbilaskvat mulda. Peenral mõjule pääsemiseks tuleb taevassinist lauku istutada suurte rühmadena, vähemalt 20–25 sibulat koos.
KoonuslaukFOTO: ANU-KRISTIN TARA
Samasugust tihedat 20–25 sibula kõrvuti istutamist vajab munajate tihedate punakaspurpursete õisikutega koonuslauk (Allium sphaerocephalon). Kuni 80 cm kõrguse taime lehed on kitsad, ruljad ja kuivavad õitsemisajaks. Koonuslauk on külmakindel ja vähenõudlik ning tema kõrvale sobivad suve teises pooles õitsevad tiheda lehestikuga püsikud, nagu kõrrelised, salveid, ogaputked ja raudrohud.
Ametüstlauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
FOTO: WIKIPEDIA
Madalakasvulised laugud
Oregoni lauk.
FOTO: WIKIPEDIA
Kuldlauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Mäestikulauk
FOTO: WIKIPEDIA
Teine madal lauguliik, erkroosade õitega mäestikulauk (Allium oreophilum) puhkeb õide juuni keskel. Taime kõrgus on 20 cm, lehed kuivavad õitsema hakates. Mäestikulauk on kaunis kiviktaimlas, pottides, peenraservas. Ta on külmakindel, vastupidav, eelistab päikselist kasvukohta ja hea drenaažiga mulda.
Ilus lauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Kollase lauguga sarnaneb lataakia lauk (Allium chloranthum). Selle lauguliigi sort ‘Yellow Fantasy’ kasvab kuni 45 cm kõrguseks ning tema peente varte ja hallikasroheliste lehtede kohal puhkevad juuli alguses rohekaskollased rippuvad kellukjad õied. Lataakia lauk vajab päikselist kasvukohta ning kuiva kuni parasniisket mulda.
Farreri lauk
Juulis-augustis õitsevad risoomiga rauklaugu sordid ‘Summer Beauty’, ‘Millennium’ ja ‘Sugar Melt’. Need hele- või tumeroosade väikeste arvukate õiepallidega laugud on kuni 60 cm kõrgused ja kasvuhooaja lõpuni ilusa haljana püsiva lehestikuga. Rauklaugu sordid on pika õitsemisajaga vastupidavad pinnakatjad päikselisele, niiskust läbi laskva mullaga kasvukohale. Kasvavad hästi ka potis.
Rauklauk 'Millenium'
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Laugud toidulaual
Peale silma rõõmustamise sünnivad mõned lauguliigid suurepäraselt ka toidulauda rikastama. Longus õisikutega kaldlauk (Allium cernuum) õitseb juulis roosade või lillakaspunaste kellukjate õitega 30–70 cm kõrgusel varrel. Rohelised lehed on kogu õitseaja värsked. On täiesti külmakindel ja vähenõudlik, paljuneb ka isekülviga. Armastab päikselist ja mitte liiga kuiva mullaga kasvukohta. Kuiva liivase mullaga aias sobib ta ka poolvarju. Kaldlaugu õied ei lõhna sibula järele, seega sobib ta lõikelilleks. Lehti saab kasutada murulaugu asenduseks.
Kaldlauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Toiduks sobivad ka longus laugu (Allium nutans) kevadel vara tärkavad laiad rihmjad, maheda küüslaugumaitsega mahlased lehed, mis püsivad ka õitsemisajal rohelised. Juunis-juulis puhkevad kuni 60 cm pikkustel vartel u 5 cm läbimõõduga kerajad roosad õisikud, mis enne avanemist on longus. Longus lauk on külmakindel ja kasvab hästi päikselisel parasniiskel viljakal mullal.
Longus lauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Gurmaanid jahivad karulaugu asenduseks aeda kogu suve haljana püsivat küüslaugumaitselise lehestikuga ohhoota lauku (Allium ochotense) ja võidulauku (Allium victorialis). Need on omavahel väga sarnased: keset laiade roheliste lehtedega puhmaid puhkevad kuni 60 cm pikkusel varrel väikestest roheka varjundiga helekollastest õitest koosnevad kerajad õisikud. Ohhoota lauk õitseb juunis, tema lehed on laiemad, võidulauk õitseb juulis ja tema lehed on kitsamad. Jõulised, vastupidavad ja hästi paljunevad taimed kasvavad hästi päikses parasniiskel vett läbilaskval pinnasel, poolvarjus ja varjus ka tavalisel pinnasel. Taimede kõiki osi saab süüa toorelt, sisse soolata ja marineerida.
Ohhoota lauk.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Kolmkant-lauk
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
Murulaugulaadsetest laukudest on põnevaim ‘Cha Cha’, mille liigiks on nimetatud nii mugullauku kui ka murulauku (Allium schoenoprasum). Taim moodustab hallikasrohelise, suvel erkrohelise suvehalja lehestikuga püstise puhma, mille õisikuvartel arenevad juunis õite asemel roheliste lehtedega sigisibulad. Kõik taimeosad on söödavad, maheda sibulamaitsega. ‘Cha Cha’ kasvab päikselisel kasvukohal parasniiskel viljakal pinnasel ja paljuneb maha pudenevate sigisibulate abil.
Lauk ‘Cha Cha’.
FOTO: ANU-KRISTIN TARA
MAAKODU ARTIKKEL
Vastused puuduvad